11 mei 2026
De hypotheekmarkt lijkt te stabiliseren. Het aantal hypotheekaanvragen is in het eerste kwartaal van 2026 gelijk gebleven ten opzichte van een jaar eerder. Ook het gemiddelde hypotheekbedrag blijft met €357.519 voor het eerst sinds 2023 stabiel.
Huizenkopers zijn wel voorzichtiger geworden door de stijgende hypotheekrente en geopolitieke onzekerheid, onder meer door het conflict in het Midden-Oosten. Daardoor daalde het aandeel aanvragen voor woningkoop met 7% ten opzichte van het vorige kwartaal. Wel zijn er duidelijke regionale verschillen zichtbaar, blijkt uit de Hypotheek Index van De Hypotheker.
Volgens De Hypotheker komt er een einde aan de periode van sterke stijgingen van hypotheekbedragen. De woningmarkt lijkt volgens de organisatie een fase van stabilisatie te zijn ingegaan, waarin zowel het aantal aanvragen als de bedragen zich afvlakken. Tegelijkertijd blijft het woningtekort groot, waardoor extra nieuwbouw volgens de keten noodzakelijk blijft om de markt in beweging te houden.
Hypotheekadviseur Van Bruggen Adviesgroep meldt dat de hypotheekrentes verder zijn gestegen, maar dat er ook signalen zijn dat de stijging afzwakt. De gemiddelde 10-jaars rente met NHG kwam uit boven de 4%, maar de stijging was minder sterk dan in voorgaande weken. Sommige geldverstrekkers hielden hun tarieven gelijk en er wordt zelfs rekening gehouden met mogelijke kleine dalingen.
Op de financiële markten daalden de lange rentes licht, wat kan wijzen op minder sterke renteverhogingen in de komende periode. Tegelijkertijd blijft de markt gevoelig voor snelle veranderingen door geopolitieke ontwikkelingen en inflatieverwachtingen.
Artikel aangeboden door: www.vendomemakelaardij.nl
Parafrase van bron: Vastgoedactueel - Van Bruggen SAdviesgroep
